Історична довідка Сумського району

   Сумський район Сумського району Харківської губернії утворений 7 березня 1923 року із бувших волостей : Сумської та Велико – Чернеччинської з центром у місті Суми.

   В 1923 році до складу району входило 14 сільських рад, в даний час налічується 3 селищні і 29 сільських рад, яким підпорядковано 123 населених пункти.
 
   Територія нашого району була досить густо заселена ще в роки Київської Русі. Існував цілий ряд городищ по Пслу на території району, а Битицьке городище за своїм політичним значенням та масштабами впливу було у 8 столітті рівним Києву, Чернігову, являлось одним із центрів формування східнослов’янської народності.

   У 14 столітті поряд з Путивлем і Ромнами до найбільших міст на території Сумщини належала Хотінь.

   В другій половині 18 століття на території району перебував духовний, культурний центр Лівобережної України, один із основних культурних центрів України і Східної Європи.

   Це пов’язано з такою блискучою сторінкою в історії культури нашого народу, як діяльність невиправдано забутої і ще донедавна маловідомої «Попівської академії», що знаходилась на х. Попівка (нині Залізняк). Її керівник – О.О. Поліцин був людиною європейських масштабів, всебічної обдарованості і освіченості, зумів зібрати її слухачами прогресивних людей того часу – літераторів, архітекторів, перекладачів. Конкретно в Попівці виникла ідея про відкриття першого університету на Лівобережній України.

   Нашими земляками є ряд діячів в різних галузях суспільного життя. Серед них відомі вчені : астроном 19 століття О.М. Савич ; видатний вчений геолог, віце-президент Академії Наук України в 30-і роки М.Г. Світальський; письменник Я.А. Мамонтов, наші сучасники – поет О.М. Маландій, письменник і журналіст Іван Корнющенко, народний художник СРСР, член – кореспондент Академії Мистецтв СРСР М.Г. Лисенко; відомі підприємці і меценати і не тільки на Сумщині і в Україні, а і в Російській імперії Іван Григорович та його син Павло Іванович Харитоненки, парламентар І.О. Остапенко, пам’ятник якому встановлено в м. Будапешті.

   Багатий наш край на мужніх і працьовитих людей. Якщо в Сумській області найбільше порівняно з іншими областями України Героїв Радянського Союзу – 182, то в нашому районі їх найбільше в порівнянні з іншими районами області – 30.

   Про героїчну працю наших земляків свідчить то, що 13 чоловік було удостоєно звання Героя Соціалістичної Праці і один Герой України.

   Красива, неповторна і незабутня природа нашого краю приваблювала сюди багатьох відомих людей. Тут побували геніальний актор М.С. Щепкін, композитор П.І. Чайковський, геніальний український філософ Г.С. Сковорода, видатна українська поетеса Леся Українка, видатний український письменник Б.Д. Грінченко.

   Багатий район героїчною історією, хоробрими і талановитими людьми, він багатий і заповідними місцями. Тут налічується 2 заказника, парк загальнодержавного значення, заповідне урочище, 3 парки, 4 гідрологічні пам’ятки, геологічна пам’ятка місцевого значення, а також 18 пам’яток архітектури і містобудування.

   Творчо, з натхненням і розумінням нинішньої ситуації працюють люди на розбудову суверенної держави – ім’я якій – Україна – сьогодні на практиці продовжують славу своїх предків.
 
Сучасний Сумський район

     19 липня 2020 року згідно з Постановою Верховної Ради України  N- 807-IX від 17 липня  2020року «Про утворення та ліквідацію районів», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в рамках  Адміністративно - територіальної реформи України був утворений сучасний Сумський район. До його складу увійшли: Сумський, Білопільський, Краснопільський, Лебединський райони та місто Суми.  Площа району складає - 6499,4 км/2, населення району – 449,4 тис. чоловік. Відповідно до проведеної децентралізації  утворилися територіальні громади які і уособлюють новий сучасний Сумський район – Сумська, Білопільська, Ворожбянська, Лебединська, Краснопільська, Миколаївська, Степанівська, Хотінська селищні, Бездрицька, Верхньосироватська, Миколаївська, Миропільська, Нижньосироватська, Річківська, Садівська, Юнаківська сільські громади.

 
Ви тут: Головна сторінка РАЙОН Про район