Головне – це наші люди – начальник Сумської обласної військової адміністрації Володимир Артюх
- Створено: Неділя, 08 грудня 2024, 15:04
Володимира Артюха призначили на посаду начальника Сумської ОВА у квітні 2023 року. Через півтора року на посаді у своєму першому інтерв'ю на Суспільному Артюх розповів про безпекову ситуацію на Сумщині, будівництво фортифікацій в області, примусову евакуацію населення з прикордоння, мобілізацію та бронювання працівників, навчання у 2025 році, релокування бізнесу і підприємств, а також про перспективи розвитку регіону в умовах війни.
Ви не часто проводите пресконференції й здебільшого з'являєтесь на центральних телеканалах. Це ваше перше інтерв'ю на Суспільному. Хотілося б дізнатися, чому на Сумщині створився такий інформаційний вакуум?
Я не думаю, що в нас створився інформаційний вакуум. На сайті ОВА надається вся інформація, як живе область, як живуть відповідні підприємства і структури. Всі актуальні питання дійсно сьогодні відображаються на нашому сайті. Ми з вашими журналістами спілкуємось і на всіх важливих подіях вони завжди до мене підходять, я даю інтерв'ю.
Але б нам хотілося, щоб офіційні зустрічі були частіше, можливо на радіо, телебаченні, як зараз.
На жаль, у нас з телебаченням якось не склалось. Ми думаємо, чому так сталось.
У цьому контексті не можу не запитати, чому без вашого дозволу керівники управлінь не можуть приходити в ефір Суспільного, або надавати інформацію? Потрібно обов'язково надати офіційний запит.
Я не думаю, що це так, тому що кожного тижня у нас проводиться медійний штаб, хто виступає, по яких актуальних питаннях. Затверджується план і директори департаментів, начальники управлінь виходять в ефір, дуже багато в нас запису їхніх ефірів.
Інколи відбуваються певні події і журналістам обов'язково потрібна інформація вже на сьогодні. Але потрібно зробити офіційний запит до начальника управління чи департаменту, щоб він надав інформацію. Це час.
Чесно кажучи, для мене це нове питання, що я комусь забороняв. Такого немає. Тобто, коли вони входять по медійному плану, так, дійсно там формуються відповідні актуальні питання, які треба висвітлити, довести до громадськості. Таких питань у мене ніколи не було, щоб я комусь забороняв. Такого немає. Це, мабуть, десь викривлення якоїсь інформації.
Яка безпекова ситуація на Сумщині на сьогодні ?
Ситуація складна вже досить довго. І, чесно кажучи, ми розуміємо наскільки непросто сьогодні знаходитись в Сумській області цивільному населенню. На жаль, цей рік ускладнюється тим, що ворог отримав відповідні бойові спроможності щодо застосування ракет, їх стало значно більше. Збільшилась кількість літальних апаратів – це “шахеди”, ми вже всіх їх чуємо і знаємо. Це десятки разів.
Ми знаємо, що велика кількість засобів ураження ворога проходять в повітрі Сумської області, чим теж лякають наше населення, тому що ми не знаємо, куди ворог націлив цю зброю. Тому питання це дуже важливе, це питання протиповітряної оборони. І відверто скажу, це головна сьогодні загроза для нашого населення. Значно збільшився потенціал протиповітряних сил, які залучені. Це практично всі сили безпеки оборони: це і Збройні сили, і прикордонники, і поліція, нацгвардійці, наші добровольці. Вони, до речі, сьогодні взяті за зразок всіх, як ми в Сумській області змогли організувати роботу мобільних вогневих груп по захисту об'єктів критичної інфраструктури і нашого населення. Це сьогодні такий великий досвід і велика повага до наших добровольців.
Тобто у нас є чим відповісти армія РФ у небі і на землі?
У нас є чим відповісти на землі. Це, безумовно, сьогодні Збройні сили.
Вони мають достатньо бойового потенціалу і не можна зрівняти з 2022 і 2023 роком. Це безумовно. І ми це відчуваємо і бачимо на дорогах і в містах техніку і відчуваємо, які засоби ураження сьогодні. Раніше ми тільки чули ворожі засоби ураження. Сьогодні ми всі це відчуваємо і ракетні війська, і артилерія, які працюють, знищують ворога на його території.
І, безумовно, історична подія – це Курська операція. На те, як іде ця операція, дивиться весь світ. Від цього дуже багато залежить в майбутньому. Задачі, які були покладені при плануванні цієї операції. Вони практично виконані, тому що велику кількість військ – це дивізії, бригади, які були зняті з інших напрямків дій ворога, перекинуті сюди. А головне для Сумщини – це той план, який був у ворога щодо захоплення території Сумської області. Мова про весну і літо 2024 року. Ми спрацювали на випередження. Мається на увазі наші Збройні сили і вони не дали ворогу виконати свій цей план, щодо захоплення і заходу на сумську землю.
Ця операція рано чи пізно завершиться. Що очікувати Сумщині і Сумам зокрема? Чи не буде прорвано наш кордон і армія РФ не зайде до Сум, наприклад?
Першу частину вашої вашого питання я відповів – по землі, по суші. У нас таких застережень немає, тому що практично кожного дня я зустрічаюсь з керівництвом Збройних сил, які очолюють тут угруповання військ щодо можливих операцій ворога, які б загрожували нашому населенню. Військова адміністрація завжди працює на випередження. Сумщина – одна з областей, яка у липні 2023 року оголосила евакуацію з п'ятикілометрової зони. Це був такий непростий крок, його треба було виважено прийняти і разом зі Збройними силами ми оцінили загрози. Я впевнений, що завдячуючи цьому, ми досягли головного – збереження життя.
Зараз ми розширили перелік населених пунктів, які включені в план евакуації, їх близько 200. Є велика кількість населених пунктів, понад 100 – це ті, які в примусовому порядку мають бути евакуйовані. В першу чергу, ця форма евакуації застосовується для захисту дітей. Тобто сім'ї з дітьми мають виїхати з тієї чи іншої громади. Ще раз я підкреслюю, рішення щодо евакуації завжди ухвалюється після відповідних оцінок обстановки Збройними силами. Тому були оголошені ці примусові та обов'язкові евакуації й в Сумському районі. Для того, щоб максимально евакуювати звідти дітей, де проходив практично початок Курської операції. І зрозуміло, що ворог мав туди застосовувати зброю.
І все ж таки у небі ми захищені? По землі, я зрозуміла, що так ?
Ми всі бачимо, що наш президент звертається завжди звертається до партнерів щодо допомоги з підсилення протиповітряної оборони, відповідно отримання нами сучасних засобів ураження, які б могли збивати все, що залітає на нашу територію. Ухвалено рішення президента щодо підсилення нашої протиповітряної оборони в місті Суми.
Відповідно, структури Збройних сил, Повітряних сил, Національної гвардії, вони підсилені. В тому числі, як я вже і казав, досвід застосування наших добровольчих формувань щодо підсилення. Вони сьогодні несуть чесно, гідно і мужньо виконують свої завдання. Тобто ми збільшили чисельність і це є прикладом для інших областей. Так, визначена ставка Верховного головнокомандування, щоб застосовувати в інших областях досвід Сумської області. А це десятки мобільних вогневих груп, які ми сформували, добровольці сьогодні виконують завдання.
З кожним місяцем збиття ворожих БпЛА збільшується. Якщо до серпня у нас було біля сотні збитих, то сьогодні ми вже маємо понад 600-650 і за листопад понад 200 було збито. Тобто, кожного дня це в середньому близько 10 “шахедів” збивається. За цей рік армія РФ завдала близько 800 ударів по енергооб'єктах Сумщини, ворог і продовжує сьогодні це робити.
І сьогодні енергетика – це досить непроста сфера. Енергетика – це все: і вода, і постачання для медзакладів, шкіл. Тобто впливає буквально на всі сфери життєзабезпечення життєдіяльності нашого регіону і в України в цілому.
Чи є у нас у вас конкретний план, якщо буде знеструмлена вся область? Якщо буде розбито ТЕЦ?
Безумовно, це дуже важливе питання, але воно досить конфіденційне.
Єдине, що скажу, що у нас були проведені навчання щодо дій відповідних об'єктів критичної інфраструктури в таких умовах, які ви зараз зазначили. Дійсно вони проведені й у нас є відповідний план. Ми перевірили готовність і особового складу, тобто персоналу і техніки, яку ми змогли відновити, яку ввели в стрій і сьогодні підготували до застосування у можливих умовах знеструмлення.
Я впевнений, наше населення помітило, що після “прильотів” по об'єктах критичної інфраструктури, енергетичної, у нас більше ніж на півтори доби світло не зникало. Ми його відновлювали, тому що в нас створені резерви, у нас є резервні схеми. Я неодноразово звертався зі словами подяки до наших енергетиків. Вони мужні люди.
На жаль, на сьогодні знеструмлені 7 тис. споживачів, в основному, які знаходяться в прикордонних громадах. Там зруйновано відповідні підстанції, лінії електропередач, але вони там працюють, теж відновлюють і ці громади. Ми максимально забезпечили резервними джерелами живлення, розуміючи, що є люди, які не виїхали.
Є відповідні підготовчі заходи й резервні можливості застосування теплогенерації, електрогенерації в місті Суми, в тому числі в інших містах, я не хочу їх теж називати. Такі навчання були проведені, практичні навчання і люди навіть не відчули, що ми перейшли на інші джерела живлення.
Чи усі громади забезпечені генераторами?
На сьогодні за нашими оцінками, маємо забезпеченість на 90% резервними джерелами живлення. Ми забезпечуємо об'єкти критичної інфраструктури.
До чого готуватися взагалі населенню цієї зими? Бо інформація шириться, зокрема у соцмережах про те, що вже потрібно людям запастися водою, розгортати воєнні госпіталі й взагалі, можливо, евакуюватися із Сум.
Нині ми розуміємо наскільки безпекова ситуація загострилась: стало більше обстрілів і ми знаємо останні події, коли ворог почав застосовувати нові засоби ураження, касетні, які виключно застосовуються на полі бою. Якщо це на полі бою, то проти живої сили, проти військових, а тут ворог почав порушувати всі міжнародні конвенції, почав застосовувати по наших житлових мікрорайонах. Ця тенденція проявилась у листопаді, чому і багато ми втратили людей, багато поранених, багато загиблих.
Безумовно, кожен сам ухвалює рішення (як діяти – прим. ред.). Людина розуміє ті можливості та умови, в яких сьогодні знаходиться. До цього часу Сумська область відрізнялась від інших, тобто евакуація за межі області практично була відсутня. На сьогодні відомо, що за жовтень і листопад виїхало 800 сімей.
Сумщина – одна із тих областей, яка розпочала опалювальний сезон, у практично визначені законодавством терміни — 15 жовтня. Ми завчасно отримали допомогу. Відповідно були завдання щодо створення резервних генераторів на котельнях, ми поставили когенерацію, яка надає можливість генерувати електрику і тепло. Ми зараз очікуємо ще отримання декількох потужних когенераційних установок, які підвищать чисельність людей, які будуть з резервною теплогенерацією.
До нас приїздив у минулому місяці Міністр закордонних справ Франції. І вже з офісу міністра закордонних справ Франції зателефонували і сказали, що виділена певна сума для придбання резервних генераторів. До цього він виділив кошти для наших шкіл щодо придбання комп'ютерної техніки для обладнання сучасних класів.
Чи можете сказати, для Сумщини найгірше вже позаду чи найгірше ще попереду?
Це серйозне питання. Для цього треба володіти, це я вам як військовий кажу. А військовий завжди оцінює обстановку у своїх військах і у ворожих. Тому, що діється у ворога, я, на жаль, в повному обсязі не знаю. А те що знаю, не можу сказати.
Взагалі ситуація 2024 року для ведення бойових дій із захисту нашої країни дуже непроста. Ворог накопичив велику кількість особового складу. Ми знаємо ресурси, вони перевищують в рази. Співвідношення військ теж непросте для наших воїнів і в особовому складі, і в озброєні. Тому питання озброєння й особового складу сьогодні є вирішальним. Питання мобілізації, тому що ми ж розуміємо, що якщо в підрозділі 30-40% від штатної чисельності, цей підрозділ не готовий бойовий і є велика загроза, що в нерівному бою будуть втрати. Тому це дуже важливе питання сьогодні.
На вашу думку, чому посилилися обстріли на прикордонні та у Сумах зокрема?
Порівняно з 2023 роком збільшились ракетні обстріли, тобто це застосування крилатих, балістичних ракет. Такого не було у 23-му році.
Я хотів би просто нагадати, що Курська операція — це важливий етап для Сумщини. Але також нагадаю про початок 2024 року: Охтирський район, Великописарівська громада, яку знищили. Це був лютий-березень, коли туди летіли сотнями в день. Це такі показники були, тому що у ворога з'явились ці КАБи, вони їх змогли накопичити і почали. Мова про Велику Писарівку. Два місяці знищення цієї громади, ми виводили відповідно евакуаційні заходи.
Також Шосткинський район – це Середина-Буда. Там почали знищувати, знову ж таки цю громаду, ці населені пункти. І це теж великі були втрати, і великі інфраструктурні, і безумовно, це людські втрати.
Тобто, ми пройшли два таких етапи до Курської операції. І безумовно, Курська операція теж вплинула на ці показники. Якщо у 2023 році було 8 000 обстрілів, то сьогодні у нас практично 18 000 обстрілів. При цьому, як вже було зазначено, балістичні ракети, крилаті ракети, КАБи. Це найбільше біда наша була в цьому році. Залишився ще місяць, але найбільше постраждало людей і інфраструктури від КАБів. І FPV-дронів. Це взагалі нова зброя, яка зайшла в цьому році, у них їх стало багато. Це практично полювання за кожною людиною у нас, за автомобілем, за якоюсь хатиною. І “шахеди” – ми всі відчули ці масовані удари по всій Україні і по Сумській області. Чому і було ухвалено рішення Верховного головнокомандувача. Не можу назвати цифри, але ми збільшили сили і засоби протиповітряної оборони Сумського регіону.
Чи були зафіксовані у нас фосфорні боєприпаси, з шрапнеллю?
Про фосфор інформацію я не отримував, а мова йшла про касетні боєприпаси, які мають свої вражаючі фактори – це шрапнель. Буквально днями на нараді доводив всім: в Шосткинському районі ми отримали вже перші боєприпаси касетного спорядження, які вибухають з певною періодичністю.
Ми отримали інформацію, що до нас прилетіли такі боєприпаси в Шосткинському районі. І ми звернулись до громад, щоб вони були дуже обережні. Ми звикли, що все що прилетіло та вибухнуло, а ворог зараз знову змінив тактику, знову нові засоби ураження. Тобто він засіває, будемо казати, площу, яка починає вибухати тільки по йому відомому часовому виміру.
Чому ОВА не публікує офіційну інформацію про пошкоджене майно внаслідок обстрілів?
Якщо ця інформація не є таємною, ми її вам надамо, якщо це потрібно. Зазвичай ввечері підсумок обстрілів публікується на нашому сайті, де були обстріли, в які населені пункти, скільки чого прилетіло, скільки людей постраждало і які інфраструктурні удари, вони там зазначаються щодня.
Щодо фортифікаційних споруд – наскільки вони збудовані, чи стовідсотково завершене будівництво?
Стояло завдання побудувати таку фортифікацію, якої, на жаль, не було у 22-му і 23-му роках. Ми почали самотужки коштом обласного і місцевих бюджетів будувати, підсилювати наші Збройні сили, тобто першу лінію оборони. Задача поставлена була збудувати, відповідно до задуму Генерального штабу. Ми отримали таку задачу на початку 2024 року.
Були дуже стислі терміни, ми звернулись, що таку кількість самотужки не зможемо виконати в визначений термін, тому були до нас ще чотири виконавці робіт, замовники – це Львівська та Тернопільська області. Вони отримали відповідний ресурс. Це відповідно підрозділи будівельні Міністерства оборони, вони теж цей ресурс отримали і всі ми разом виконували ці завдання.
Тож будівництво закінчилось чи ні?
Я думаю, що ви їздите по регіону і ви бачите, що ці роботи продовжуються. Бо фортифікація удосконалюється кожного дня, кожного тижня, кожного місяця. Сьогодні ми продовжуємо нарощувати вже навколо певних населених пунктів, які ми вважаємо, що їх треба підсилити. Будівництво продовжується.
А скільки рівнів ми плануємо збудувати?
Минулого тижня у нас була зустріч з громадською радою і там були охочі допомогти, десь щось виправити, то будь ласка, я сказав, що є інженери Збройних сил, є наші представники, їм підказуйте те, що треба робити. Ми це враховуємо, але, безумовно, основним замовникам побудови скільки лінії оборони, скільки фортифікаційних споруд це є Збройні сили і вони вам можуть це сказати, але після війни.
Чи будуть аграріям виплати на землях, на яких будуються фортифікаційні споруди?
Зараз урядом відпрацьовуються компенсаторні механізми для того, щоб врахувати ті втрати, які вони понесли. Тобто це буде зроблено обов'язково.
Ви розповіли про те, що до будівництва фортифікаційних споруд були залучені Львівська і Тернопільська області. Мер Конотопа Артем Семеніхін звинуватив вас у соцмережах у тому, що до будівництва фортифікаційних споруд можна було залучити його техніку, а ви залучили з Вінниччини. Тобто можна було залучити місцеву, щоб його люди отримали кошти. Можете прокоментувати?
Тут коментувати взагалі нічого не можна, тому що вінницьких фірм, техніки і жодного чоловіка з Вінниці тут не було. Я ж розумію, що знаходжусь на Сумщині й хтось захоче провести паралель, що хтось може заробити на цьому. Я вам скажу так, кожен окоп, фортифікація супроводжувалась правоохоронними органами, яким була поставлена задача і я звертався до них для того, щоби не допустити розкрадання державних коштів під час війни.
А техніка залучилася із Сумщини до будівництва?
Так, сумські компанії тут працювали: і залізобетонні підприємства, які виробляли й метал робили. Практично понад 20 підприємств будівельних, які працювали.
Завершуючи тему Артема Семеніхіна, запитаю щодо бронювання. Адже також було питання від нього, чому з критично важливих підприємств забирають людей, майже стовідсотково. І в цьому контексті й лікарі, начебто, б'ють на сполох, що все ж таки мало бронюють лікарів.
Проблема в чому? Дуже багато підприємств почали користуватися однією постановою і другою постановою. Тобто, там як об'єкти критичної інфраструктури для Сумщини, наприклад і об'єкти, які виконують мобілізаційні завдання. Там це 76-та постанова, 45-та постанова. І коли комісія попрацювала, знайшли недоліки. Що люди, керівники підприємств взяли і забронювали 100% своїх військовозобов'язаних. І почали ми ці підприємства виявляти та показувати, що тут порушення і їм треба все привести у відповідність, має бути 50% заброньованих. Це постанова остання прийшла, що по двох цих постановах не може бути більше 50%. І тоді ці процеси пішли.
У нас багато таких підприємств, які порушують?
Це десятки. До речі, я ще хотів би доповнити ту тему про функціонування питання добровольчих формувань. А воно теж цікаво і я, як вам вже сказав, що Сумщина сьогодні пишається нашими добровольцями, можу розкрити одну таємницю, що найбільша кількість добровольчих формувань у Сумській області. І коли у 2023 році я був призначений сюди керівником, то одна із моїх вимог була: збільшити кількість добровольчих формувань. Керівник громади має бути зацікавлений, щоб у нього така сила була.
В скількох громадах Сумщини немає добровольчих формувань?
Не буду я це казати, тому що це не є якоюсь таємницею такою загальною, це є військова таємниця.
Я скажу, 40% сформовано. А решта ще не сформовано.
За час моєї роботи до мене три громади звернулись, щоб я їх підтримав, але ініціатива має йти виключно від громади. Це є виключно воля громади і воно має бути відповідним документом визначено.
Щодо навчання, у перспективі діти області і Сум підуть офлайн навчатися, чи так і навчатимуться онлайн?
Відповідно до законодавства України, діти можуть навчатись безпосередньо у закладі тільки, коли є захисна протирадіаційна споруда. Тобто, яка забезпечує захист дітей в усіх умовах можливого ракетного або авіаційного удару. Це закон і порушувати закон я б нікому не радив.
У нас таких захистів немає в школах?
У нас 59 таких закладів є, які сьогодні працюють. Більш того, ми створили відповідно з нашою допомогою і наших міжнародних партнерів позашкільне навчання: математика, українська мова. Ці предмети сьогодні викладають в цих навчальних закладах, де є захисні споруди. Тобто 17 000 дітей там навчаються. Ми їм створюємо цю умову. Ми отримали десятки гаджетів за цей рік, які ми роздали для викладачів і для учнів, в першу чергу, для переселенців, які виїхали.
Також ми будуємо сьогодні підземну школу. У місті Суми у школі №25. В тому мікрорайоні взагалі не було ніколи захисних споруд, а це 500 місць.
Це буде єдина підземна школа?
Таких у нас 6 будується сьогодні. На наступний рік міністр освіти сказав, що бюджетні асигнування будуть в три рази більші, ніж у цьому. Тобто ми наступний рік будемо ще нарощувати. Ми отримали певну державну допомогу щодо харчування, створення сучасних харчоблоків європейського зразка і харчування буде.
Шкільні автобуси ми теж отримали більше, ніж за минулі роки. Тобто ми будемо будувати і створювати такі осередки, в тому числі вивчення мови, вивчення захисту України. Туди треба доставляти дітей, там буде обладнана сучасна матеріальна технічна база для вивчення цього предмету. Викладачі, які пройшли підготовку, відповідно. Це знову ж таки експеримент проводиться, як він піде, ми будемо дивитись, але ми сьогодні його теж забезпечуємо, і будівництво, і навчання викладачів, це теж робиться. Практично в кожному районі, в кожному такому великому місті (плануються такі осередки – прим. ред.). Мова про десятки осередків.
У Сумській школі №18 проводиться ремонт їдальні на понад 12 млн грн. В чому доцільність ремонту, якщо діти не ходять до школи?
Ми впевнені, що вони підуть в школу. Правильно? Тобто там мають бути відповідні умови досягнуті для того, щоб отримати державну фінансову підтримку. Місто вийшло з пропозицією, що діти ходитимуть у школу, або змішана форма навчання буде.
Найближчим часом будуть ходити до цієї школи?
Я думаю, як буде безпекова ситуація, як буде з нашими захисними спорудами. Тут взагалі до цього треба поставитись досить непросто.
Відверто кажучи сьогодні держава виділяє нам кошти на захисні споруди, на фортифікаційні споруди. Це не з громад ми забираємо. Нам держава виділяє на захисні споруди в школу, на захисні споруди в лікарні. Держава виділяє на вивчення предмета “Захисту України”. Держава виділила велику суму на створення нової української школи, тобто закупівлю всього обладнання. Деякі кажуть, що не треба нічого будувати. Я впевнений, що треба, якщо збалансовано підійти.
Тобто може бути, що діти підуть офлайн навчатися, чи це потрібно, щоб була підземна школа?
Може бути в залежності від того, яка буде безпекова ситуація.
Ми ж сподіваємося, що вона покращиться, бо Збройні сили отримують нову зброю, підрозділи отримують мобілізованих військовозобов'язаних, тобто їхній бойовий потенціал збільшується і я впевнений, що вони будуть використовувати його за призначенням.
Щодо доцільності створення військових адміністрації, зокрема от у Великій Писарівці та й в інших. Для чого це зроблено?
Мені здається, що всі вже зрозуміли, що без військової районної адміністрації, ну, практично багато задач дуже важко виконати. Наприклад, стоїть задача по тому ж добровольчому формуванню або питання по військових. Військові заходять, їх треба, відповідно до закону, розміщувати і забезпечувати. Всі питання до військової районної адміністрації. Вона розподіляє, яка громада забезпечує. Тобто це така управляюча одиниця, без якої сьогодні, наприклад, я б не зміг би з 51 громадою.
Тобто сьогодні військова адміністрація районна – це дуже важлива на воєнний час структура.
Скільки підприємств виїхало з міста, області, які, можливо, взагалі тепер не повернуться до нас?
На сьогоднішній день мова йде про десяток. Ми зібрали всіх підприємців, які релокували або збираються релокувати, розібрались з цими проблемами, які існують. В цілому в нас питання стоїть так, що адресу вони не змінюють, вона сумська. І основні податки вони сплачують в наш бюджет
Виїхали на Івано-Франківщину, Тернопільщину, Львівщину, у Вінницу. З кожним керівником я спілкувався.
На початку війни наша область залишилася без керівництва, керівництво виїхало. Хотілося б запитати у вас, за якої умови можете залишити область ви?
Я думаю, відповідь ви знаєте. Я – ні, я хочу її почути. Я – офіцер. Я приймав присягу на вірність Україні, українському народові, тому я буду виконувати завдання, якщо я буду в цій ситуації тут знаходитись, то я ніколи звідси, як той капітан на кораблі, я буду.
Ви сказали, у вас є плани на нашу область, можливо, амбітні, можливо, поділитеся якимось секретом, що плануєте?
Ну, перше, що я хотів досягти за цей час і це була моя задача, щоби на область звернули увагу. Увагу звернули в центральному в кабміні, міністерстві, бо всі вважали, що наша область, вона є не перспективною, тому що її знищують.
І відверто, сьогодні я задоволений роботою своєї команди, коли міністри, коли заступники міністрів до нас приїжджають, коли міжнародні партнери найвищого рівня вони до нас приїжджають, не просто приїжджають побалакати, а вони приїжджають і дивляться. Їх більше всього дивує те, що місто Суми живе, автомобілі їздять, люди ходять. Коли приїжджають, думають, тут нікого немає, що тут уже всі виїхали.
І що порадите нашим радіо слухачам, телеглядачам і читачам?
Побажання головне – це берегти своє життя і своїх близьких. Найважливіше для нашого регіону – це люди. Я не уявляю, що може бути так, що звідси люди виїдуть. Я все роблю для того, щоб цього не відбулося. Людина сама приймає рішення виїжджати чи не виїжджати, а влада має створити умови. Ну і головне всім нам перемоги. А перемога може бути тільки завдячуючи нашим Збройним силам, іншого не може бути.