Геннадій Дем'яненко: «Ми зобов'язані зберегти молочне скотарство в Сумському районі»
У вівторок, 25 червня 2024 року, на базі кількох сільськогосподарських підприємств Сумського району відбувся виїзний форум «Молочне скотарство», організований за ініціативи голови Ради Асоціації тваринників та птахівників Сумщини Володимира ЛАДИКИ. До участі були запрошені голова Сумської районної ради Геннадій ДЕМ’ЯНЕНКО, т.в.о. начальника Сумської районної військової адміністрації Михайло МЕЛЬНИК, директор Департаменту агропромислового розвитку Сумської обласної державної адміністрації Олександр МАСЛАК, фермери, керівники та спеціалісти молочних господарств.
За планом захід розпочався на території Дослідного господарства Інституту сільського господарства Північного Сходу НААНУ у селі Ясени Сумського району. З вітальним словом виступив Володимир ЛАДИКА, який подякував всім, хто причетний до скотарства нашої області. Він розповів про можливості покращення результатів якості та кількісті молока, акцентував увагу на важливості розбудови станцій штучного запліднення, що значно може вплинути на регіональний розвиток тваринництва Сумщини.
Далі про ситуацію у галузі молочного скотарства Сумської області доповів Олександр МАСЛАК та навів показники, які свідчать про наявність тенденції спаду розведення поголів'я корів, що пов'язано з нинішньою ситуацією в країні. Він зазначив, що підприємства, які залишаються працювати на території області в тяжких умовах сьогодення потребують неабиякої підтримки, згуртованості та об'єднання в різних аспектах для досягнення вищих показників.
Далі слово передали Михайлу МЕЛЬНИКУ та Геннадію ДЕМ'ЯНЕНКУ. Очільники району відмітили важливість існування фермерства, обговорили з присутніми перспективи розвитку молочного скотарства нашого краю. Посадовці також відзначили керівників господарств почесними грамотами. «Сьогодні сільське господарство – одна з найважчих та складних галузей, особливо зараз для нашого прикордоння. Ви, перш за все, розвиваєте добробут нашої країни, формуєте впевненість продовольчої безпеки у майбутньому і через це ми зобов'язані зберегти молочне скотарство у Сумському районі. Попри воєнні умови сьогодення, ви ті, хто годує людей, хто годує українських військових. Низький уклін за вашу тяжку та невтомну працю», – підсумував голова Сумської районної ради Геннадій ДЕМ'ЯНЕНКО.
Під час демонстраційного показу господарства, серед якого два племінних заводи: розведення української чорнорябої молочної породи та української бурої молочної породи, вчений секретар Інституту Юрій СКЛЯРЕНКО розповів про походження та генотипи поголів'я, їх продуктивність, ознайомив присутніх з технологією утримання та експлуатації тварин. Опісля головний зоотехнік-селекціонер Сумського селекційного центру Дарія ГЕРМАН розповіла про генетичні ресурси центру, співпрацю з українськими генетичними компаніями та перспективи у даному напрямку.
Далі за розкладом для огляду модуля з переробки молока учасники форуму завітали до СК «Агрофірма «Перше травня», що у Симонівці Сумського району. Заступник голови кооперативу Володимир ЖИРІВСЬКИЙ розповів історію господарства та про практичні аспекти ведення молочного скотарства, зазначив, що по поголів'ю на сьогоднішній день залишилося 800 голів ВРХ голштинської породи, із них 280 дійних корів. Сирний цех, який був представлений для огляду, виробляє сир гауда, бринзу, адигейський, кисломолочний, сметану та масло – те, що найбільше користується попитом.
Одним зі спікерів форуму був Володимир ОПРИШКО, власник приватної сироварні O'BEREG, який поділився власним професійним досвідом та розповів про якість та складові молока у ланцюгу доданої вартості.
За підсумками заходу учасники обмінялися думками, проаналізували проблеми і виклики сьогоднішньої діяльності у воєнних умовах та визначили напрямки подальшої спільної роботи між Асоціацією, фермерами та владою.