Про виконання Програми зайнятості населення в Сумському районі в 2016 році

Зайнятість населення та ринок праці.

    Протягом 2016 року діяльність центру зайнятості забезпечувалась відповідно до законів України, указів Президента України, постанов Верховної ради України, постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, наказів та доручень Міністерства соціальної політики України та Державної служби зайнятості(Центрального апарату), рішень правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, нормативно-правових актів і розпорядчих документів та з урахуванням сучасних викликів і потреб ринку праці.

    Для забезпечення якості та результативності надання комплексу соціальних послуг і налагодження партнерських стосунків з роботодавцями, спеціалісти центру зайнятості підтримують повсякденні контакти із роботодавцями, ретельно вивчають актуальні потреби, економічний стан та кадрові проблеми підприємств. Роботодавці, які мають потребу в кадрах, інформуються про професійно-кваліфікаційний склад осіб, які шукають роботу та безробітних. За бажанням роботодавців терміново організовуються зустрічі претендентів на роботу з представниками роботодавців, що дозволяє по - гарячому працевлаштовувати громадян, які звернулися за пошуком роботи. В практику роботи центру зайнятості впроваджено складання відео резюме, яке розміщується в ЮТЮБІ, що дає змогу роботодавцю підібрати необхідну йому кандидатуру більш ефективно.

    Особливим питанням державної служби зайнятості є забезпечення умов гідної праці економічно активному населенню, що є одним із основних чинників забезпечення гідного життя і запобігання зростання бідності.

    В умовах реформування державної служби зайнятості постала нагальна потреба в пошуку нових технологій у роботі з клієнтами. Одним із знакових кроків у зміні стало підписання договору про співробітництво та взаємодію між Державною службою зайнятості (Центральним апаратом) та Громадською організацією «Прометеус». Завдяки цій угоді  співробітники та клієнти центру зайнятості можуть опанувати нові професії або підвищити свою кваліфікацію за допомогою масових безкоштовних онлайн курсів від провідних українських та західних університетів, в тому числі за напрямком: основи малого підприємництва.

    Упродовж року послугами центру зайнятості скористалося 1598 безробітних громадян, що на 186 осіб менше відповідного періоду минулого року.  Крім того, до центру зайнятості звернулися 796 осіб з числа шукаючих роботу, яким статус безробітного не надавався.

    У структурі незайнятих громадян 40,7% - жінки, 34,8%- молодь у віці до 35 років. 55,3%- особи, які займали робітничі місця, 33,0 % особи, які працювали на посадах службовців, 11,7 % - особи без професії, або такі, що займали місця, які не потребують спеціальної підготовки.

    За причинами незайнятості: 55,3% - особи, які були звільнені за угодою сторін; 12,6% - в зв’язку з закінченням дії строкового договору; 5,2% - звільнені за власним бажанням; 6,1% - вивільнені у зв’язку зі змінами у виробництві; 4,7 % - особи, які не були зайняті з різних причин більше року.

    Центром зайнятості здійснювались активні заходи щодо працевлаштування незайнятих громадян. За цей період працевлаштовані 1031 осіб. Із загального числа працевлаштованих - 500 безробітні та 474 - особи, яким статус безробітного не надавався, решта особи, які були працевлаштовані за цивільно-правовими угодами та самостійно, що на 126 осіб більше відповідного періоду минулого року. Рівень працевлаштування безробітних громадян складає 31,3% проти 30,8% у відповідному періоді минулого року.

         Серед працевлаштованих безробітних 252 - з числа неконкурентоспроможних на ринку праці осіб.

    На інформаційних групових семінарах з метою активізації власних зусиль клієнтів для влаштування свого життя, підвищення відповідальності людини перед собою, своєю сім’єю і суспільством впроваджена практика проведення інтерактивних вправ, що веде до збільшення рівня працевлаштування, особливо молоді.

    Особисті консультанти оцінюють правильність обраних безробітними методів пошуку роботи, розробляють тактику подальших дій щодо прискорення працевлаштування, допомагають безробітним у складанні резюме та відео резюме, що допомагає прискорити працевлаштування безробітних громадян. З метою зменшення утриманських, споживацьких настроїв та довготривалого безробіття, упередження випадків нелегального працевлаштування робота центру зайнятості організована в режимі оперативного реагування на такі виклики, а саме:за відмову особи від однієї пропозиції підходящої роботи проводиться скорочення виплати допомоги по безробіттю на 15 календарних днів, відмова від другої пропозиції  - веде до скорочення виплат на 30 к. дн. та припинення реєстрації.

    За звітний період до центру зайнятості звернулося 8 осіб, які переїхали з тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя та з районів проведення антитерористичної операції. Всі вони отримали повний комплекс профінформаційного та профконсультаційного забезпечення. Станом на 01.01.2017 року на обліку не перебувають особи даної категорії.

    В 2016 році центром зайнятості надані послуги 151 демобілізованим військовослужбовцям, які брали участь в антитерористичній операції, 34 осіб працевлаштовані, з них 27 – за направленням центру зайнятості, 5 - проходили профнавчання за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, 51 – продовжують перебувати на обліку. Всі учасники АТО отримали профконсультаційні послуги.

    Відповідно до укладеного Меморандуму про співробітництво між Державною службою зайнятості (Центральним апаратом) та ВМГО»Українська студентська спілка» від 30.08.2016 року центр зайнятості пропонує для зареєстрованих безробітних, в першу чергу з числа внутрішньо переміщених осіб, учасників антитерористичної операції та членів їхніх сімей  безкоштовне онлайн навчання англійській мові в рамках соціального проекту «Лінгва Скілз». За 2016 рік 9 осіб з числа вищезазначених категорій дали згоду та включені до програми безкоштовного навчання англійській мові. Програма навчання довгострокова, що дасть можливість постійно підвищувати рівень конкурентоспроможності наших безробітних на ринку праці.

    Професійне навчання безробітних за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття здійснюється під конкретне замовлення роботодавців та під самозайнятість. Практикується проведення курсів цільового призначення за напрямками, в яких є потреба на підприємствах. Такі курси організовуються для трактористів, водіїв, операторів котельні, машиністів(кочегарів) котельні та інших. Рівень працевлаштування після закінчення професійного навчання складає 99,0%.

    В звітному періоді на професійне навчання направлено 174 безробітних. Рівень охоплення професійним навчанням за звітний період складає 11,0%. Зменшення рівня охоплення цією послугою пояснюється вимогою Закону України «Про зайнятість населення»  проводити навчання безробітних тільки під замовлення роботодавців.

    На новостворені робочі місця працевлаштовано 6 осіб з числа зареєстрованих безробітних шляхом щомісячної компенсації роботодавцю єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. (ФОП Шевкун С.М. -1 особа, ТОВ «Міський єдиний інформаційно-розрахунковий центр» -2, ФГ Фоменко -2, ФОП Сенча С.Л. – 1)

         Для підтримання безробітних у започаткуванні власної справи державною службою зайнятості надана одноразова виплата допомоги по безробіттю 4 особам, виплачено 105,4 тис. грн.

    З метою забезпечення тимчасової зайнятості незайнятих громадян та повернення їх до продуктивної зайнятості за ініціативою районного центру зайнятості, спільно з райдержадміністрацією та місцевими органами влади і роботодавцями були організовані оплачувані громадські роботи та роботи тимчасового характеру. Виконувалися роботи по підготовці до весняно-польових робіт, благоустрою населених пунктів, зон відпочинку, впорядкуванню територій, кладовищ, меморіалів, на об’єктах соціальної сфери тощо. Залучено до участі в оплачуваних громадських роботах та роботах тимчасового характеру 290 осіб. В роботах тимчасового характеру-240 осіб, в громадських роботах – 50. На оплату праці використано 57,2 тис. грн. коштів Фонду, 7,2 тис. грн., місцевих бюджетів. Питома вага осіб, які брали участь в громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру, складає 18,1%.

    Центром зайнятості організовані громадські роботи з питань інформування населення про порядок отримання житлових субсидій та роботи з документацією. В управлінні соціального захисту населення працювало 35 осіб з числа безробітних громадян.

    З початку року 259 роботодавців подали інформацію про наявність 1330 вільних робочих місць, що на 384 вакансій більше, ніж у попередньому році, рівень укомплектування вакансій склав 94,7 % проти 93,7% в минулому році.

    Позитивно на роботу служби зайнятості впливає новий регламент роботи щодо надання послуг особам, що звертаються до центру зайнятості за пошуком роботи та можливість користуватися базою вакансій м. Суми, що прискорює працевлаштування осіб, які проживають в транспортнодоступних до міста Суми територіях.

     Велику увагу центр зайнятості приділяє профорієнтаційній роботі. Так 14 квітня 2016 року Сумський районний центр зайнятості разом з державним професійно-технічним навчальним закладом «Хотінським професійним аграрним ліцеєм» провів День відкритих дверей ліцею та Презентацію робітничих професій. Цим заходом охоплено більше ніж 150 учнів шкіл Сумського району. Захід відвідали голова Сумської районної державної адміністрації Дорошенко Г.В., методист відділу освіти Сумської РДА Тітаренко О.А., начальник управління агропромислового розвитку Пархоменко Г.С.

    Майбутні випускники шкіл ознайомилися з навчально-матеріальною базою ДПТНЗ "Хотінський професійний аграрний ліцей", умовами навчання та проживання у гуртожитку. Учні ліцею презентували робітничі професії, які здобувають у навчальному закладі.

    Питанням правильного вибору професії був присвячений і профорієнтаційний урок (семінар) з учнівською молоддю, який відбувся 07 червня 2016 року у рамках Дня відкритих дверей центру зайнятості. Школярам була проведена екскурсія по центру зайнятості. Вони ознайомилися з інформаційними матеріалами, розміщеними в реєстраційному секторі: паспортами навчальних закладів м. Суми та центрів ПТО державної служби зайнятості, актуальними на ринку праці професіями, барометром професій.   Основна мета проведеного заходу – підвищити рівень поінформованості підлітків із питань профорієнтації, розширити їх знання про світ професій, ознайомити з вимогами до людей відповідних спеціальностей та з умовами роботи, показати важливість та позитивні сторони «улюбленої роботи», допомогти учням визначити власні професійні інтереси, нахили.

    Виїзні заходи з використання мобільного центру професійної орієнтації здійснювалися в школи та пришкільні табори.

    У трьох школах району(Стецьківська ЗОШ, Юнаківська ЗОШ, Новосічанська ЗОШ) у вересні.

    У трьох школах(Верхньосироватська спеціалізована ЗОШ, Степанівська ЗОШ №1 та Степанівська ЗОШ № 2) у жовтні поточного року директором, заступником директора та спеціалістом з профорієнтації були проведені уроки реального трудового життя.

    12 жовтня для 25 учнів 9 класу Нижньосироватської ЗОШ була організована екскурсія на ТОВ «Сумська фабрика теслярських виробів». Школярі познайомилися з умовами роботи на підприємстві, дізналися про технологічні процеси обробки деревини, про професійний склад працівників та перспективи розвитку підприємства.

    Загалом профорієнтаційними послугами охоплено 3107 осіб, в тому числі 1479 – безробітних, 1051- учнів ЗОШ, решта-зайняте населення.

    На реалізацію активних заходів сприяння зайнятості та матеріальне забезпечення безробітних витрачено загалом 12,044 млн гривень  коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

    Протягом року на обліку в центрі зайнятості перебували та отримували повний комплекс профінформаційного та матеріального забезпечення 52інвалідів. 12 – працевлаштовані Станом на 01.01.2017 року 21 особа продовжують отримувати послуги з пошуку підходящої роботи.

    Центр зайнятості використовує всі можливості щодо забезпечення зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями. Але дане питання більш ефективно може бути вирішене при зацікавленості роботодавців щодо створення спеціалізованих або адаптованих робочих місць для інвалідів.

    Станом на 01.01.2017 року на обліку в центрі зайнятості перебуває 511 безробітних громадян, 70,1 % - сільського населення, решта - жителі міст району та м. Суми. Структура безробітних осіб за місцем проживання змінилася в зв’язку із збільшенням звернень громадян, які проживають у місті Суми.

    Навантаження на одне вільне робоче місце складає 25 осіб.

 

Зайнятість населення та ринок праці

    Чисельність безробітних в кінці звітного періоду збільшилася в зв’язку із закінченням сільськогосподарських робіт .

    Основними проблемами ринку праці є:

- невідповідність попиту і пропозиції робочої сили у професійному розрізі;

- скорочення чисельності осіб працездатного віку та зростання демографічного навантаження на суспільство та економіку району непродуктивним населенням;

- обмежені можливості працевлаштування в сільській місцевості, що зумовлює високий рівень безробіття та міграційний відтік населення працездатного віку.

    З метою покращення у 2017 році ситуації на ринку праці Сумського району за рахунок сприяння ефективній зайнятості населення шляхом підвищення конкурентоспроможності робочої сили на ринку праці, стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць, сприяння розвитку підприємницьких ініціатив безробітних визначені наступні завдання:

- збереження існуючих робочих місць та підвищення рівня мотивації населення до праці;

- надання оперативної та якісної допомоги в працевлаштуванні;

- підвищення мотивації роботодавців щодо працевлаштування окремих категорій громадян, які є неконкурентоспроможними на ринку праці;

- сприяння в забезпеченні збалансованості попиту і пропозиції робочої сили на ринку праці.

    Реалізація цих завдань дозволить забезпечити; працевлаштування за сприяння районного центру зайнятості не менше 1020 незайнятих осіб; охоплення професійним навчанням, перенавчанням та підвищенням кваліфікації 200 безробітних осіб; залучення до виконання громадських робіт та робіт тимчасового характеру не менше 295 безробітних громадян

 

Директор Сумського районного

центру зайнятості                                                                                                                                              С.В. Чикалов

Ви тут: Головна сторінка НОВИНИ Про виконання Програми зайнятості населення в Сумському районі в 2016 році